Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

برطرف کردن مشکلات یخچال فریزر و پیدا کردن علت روشن نشدن یخچال برای هر برندی متفاوت است. اما به طور کلی دلایل مهم و پایه‌ای وجود دارد که برای تعمیر یخچال‌های مختلف تقریبا یکسان هستند.

مشکلات متعددی ممکن است برای یخچال فریزر شما پیش بیاید که مهم‌ترین آن روشن نشدن ناگهانی یخچال است به همین منظور سعی کردیم تا به صورت کامل دلایل و نحروه برطرف کردن مشکلات را شرح دهیم. باوجود مطالعه دقیق اما گاهی لازم است برای مشورت و حتی تعمیر و برطرف کردن مشکلا یخچال از یک تکنسین باتجربه کمک بگیرید.

متخصصین فاینال تکنیک با 22 سال سابقه کار در زمینه تعمیرات یخچال در برندهای مختلف و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران با سرعت بالا در خدمت شما عزیزان است. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در سریع‌ترین زمان ممکن عیب‌یابی یخچال و تعمیرات آن انجام شود.

شماره تماس فاینال تکنیک

برای پر کردن فرم درخواست تعمیر یخچال در صورتیکه تهران و کرج هستید رو دکمه زیر کلیک کنید تا خود متخصصین ما با شما تماس بگیرند و برای مراجعه و بررسی یخچال شما زمان مشخصی را هماهنگ کنند.

دلایل اصلی روشن نشدن یخچال

یخچال دستگاه بسیار پیچیده ای است. علاوه بر این، از آن جایی که یخچال باید دائما در حال کار باشد تا مواد غذایی داخل آن تازه بماند، هر نوع ایراد بزرگ یا کوچک در آن باید سریعا برطرف شود. اگر متوجه شده اید که یخچال شما روشن نمی‌شود، هر یک از مسائل زیر می تواند دلیل این مشکل باشد.

قطع بودن جریان برق

علت روشن نشدن یخچال

اولین و ساده ترین علت روشن نشدن یخچال می تواند قطع بودن جریان برق باشد. ممکن است بسیار پیش پا افتاده به نظر برسد ولی گاهی اوقات همین مسئله ساده می تواند دلیل کار نکردن یخچال شما باشد. برای بررسی این مشکل موارد زیر را چک کنید:

 • از اتصال کامل دو شاخ به پریز مطمئن شوید.
 • از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید.
 • کنتور و فیوز برق را بررسی کنید.

اگر مطمئن شدید که یخچال به برق متصل است و کنتور برق خانه مشکلی ندارد، می توانید این دلیل روشن نشدن یخچال را از لیست خود خط بزنید و سایر موارد را بررسی کنید.

خراب بودن رله استارت یا اورلود (overload)

علت روشن نشدن یخچال

رله اورلود یک قطعه محافظتی است که در مدار کمپرسور یخچال قرار دارد. برق از طریق قطعه اورلود به سیم پیچی کمپرسور موتور وارد می شود و از رله برای وارد کردن سیم پیچی استارت به مدار استفاده می شود تا زمانی که کمپرسور به سرعت مناسب برسد. اگر فن ها در حال کار هستند و کمپرسور شروع به کار نمی کند و یا اینکه صدایی کلیک مانند شنیده می شود، رله اورلود را بررسی کنید و ببینید که بیش از حد داغ شده است یا نه.

پیشنهاد مطالعه :  تعمیر ساید بای ساید جنرال الکتریک - تعمیر یخچال (General Electric)

در یخچال های مدرن رله اورلود معمولا یک بخش ترکیبی است که به کنار کمپرسور متصل شده است. می توانید یخچال را از برق بکشید و با یک مولتی متر رله و اورلود را چک کنید.

علاوه بر این، کمپرسور یخچال بدون خازن استارت نمی تواند روشن شود. در نتیجه، باید این خازن را چک کنید تا بیش از حد داغ نباشد و اگر خراب شده است باید تعویض شود.

امّا اگر رله، اورلود و خازن استارت سالم هستند، توصیه می شود که برای رفتن به مرحله بعدی و عیب یابی روشن نشدن یخچال حتما از یک متخصص کمک بگیرید. زیرا در مرحله بعدی نیاز است که با ولتاژ واقعی برق کار شود. اگر آماتور هستید، برای حفظ سلامتی خود توصیه می شود مراحل بعدی را امتحان نکنید. شماره تلفن متخصص تعمیر یخچال فریزرالخصوص تعمیر ساید سامسونگ:

شماره تماس فاینال تکنیک

 

خرابی بخش کنترل سرما و دما

علت روشن نشدن یخچال

کنترل سرما یا کلد کنترل یک کلید کنترل دما است که برق را به مدار کمپرسور و فن ها می رساند. اگر یخچال شما روشن نمی شود و فن ها نیز کار نمی کنند، مشکل است کلید کنترل معیوب شده باشد.

برای چک کردن این مشکل می‌توانید دکمه‌ای که برای بالا و پایین بردن دمای یخچال استفاده می شود را بررسی کنید. این دکمه در بیشتر یخچال‌ها در داخل یخچال و روی کنترل پنل قرار گرفته است.

برای برطرف کردن علت روشن نشدن یخچال خود ابتدا یخچال را از برق بکشید و پنل رویی جعبه کنترل را بردارید. کلید کنترل دما را از جایش خارج کنید و سپس با استفاده از یک مولتی متر جریان را در حالی که کلید را به سمت دمای سردتر می چرخاندی چک کنید. همانطور که به سمت پایین می چرخانید باید کلید بسته شود. اگر این اتفاق نیفتد باید کلید کنترا دما تعویض شود.

خرابی برد کنترل الکترونیک

علت روشن نشدن یخچال

دلایلی که در بالا معرفی شدند همگی شامل علت روشن نشدن یخچال می‌شوند. امّا اگر تمامی موارد بالا را بررسی کردید و متوجه عیب خاصی در آن ها نشدید، جایی بعدی که باید بررسی کنید برد کنترل یخچال است.

اگر یک یخچال جدید دارید، کمپرسور، فن ها، سیستم دی فراست و دما همگی می توانند تحت کنترل برد کنترل الکترونیک باشند. چنین مسئله ای باعث می شود که کار تعمیر در خانه بسیار پیچیده شود و فقط از دست متخصصین بر بیاید. علاوه بر این، برد یخچال قطعه ای گران قیمت است که باید حین کار با آن جانب احتیاط رعایت شود.

علاوه بر این، به دلیل گران بودن و پیچیده بودن برد یخچال، پیشنهاد می شود اوّل تمامی دلایل روشن نشدن یخچال را کامل بررسی کنید و در نهایت به بررسی این قطعه برسید.

اگر یخچال روشن نمی شود، مطمئن شوید که برق به کمپرسور وارد نمی شود و در عوض به برد الکترونیک وارد می شود. کلید های خارجی را بررسی کنید. یخچال را از برق بکشید و برد را برای شواهد سوختگی یا اتصالی بررسی کنید.

پیشنهاد مطالعه :  تعمیر ساید بای ساید دوو - تعمیر یخچال دوو (daewoo)

سایر دلایل روشن نشدن یخچال

علت روشن نشدن یخچال

دلایلی که در بالا معرفی شدند همگی شامل علت روشن نشدن یخچال می‌شوند. امّا اگر مشکل یخچال شما هیچ کدام از موارد بالا نبود، علت های زیر نیز می‌توانند باعث خرابی یخچال و روشن نشدن آن شوند.

 • جریان ناکافی:
  یکی از دلایل روشن نشدن یخچال می تواند عدم رسیدن برق یا جریان کافی به یونیت یخچال باشد. جریان و ولتاژ خروجی را با یک مولتی متر بررسی کنید.
 • خرابی موتور یخچال:
  اگر یخچال شما روشن نمی‌شود، ممکن است به این دلیل باشد که موتور یخچال دچار مشکل شده است. در بیشتر موارد موتوری که خراب شده است باید به کل تعویض شود. در صورت بروز چنین مشکلی حتما با یک متخصص مشورت کنید.
 • خرابی کمپرسور یخچال:
  کمپرسور حکم قلب یخچال را دارد و چرخه سرد سازی هوا در یخچال را انجام می دهد. اگر کمپرسور یخچال مشکل داشته باشد می تواند منجر به روشن نشدن یخچال شود.
 • کثیف بودن کویل کندانسور:
  کویل های کندنسور در پشت یخچال واقع شده اند و کار آن ها تبدیل گاز با فشار و دمای بالا به مایع با فشار بالا است. اگر این کویل ها کثیف و مسدود شوند، گرما به درستی از بین نمی رود و حتی ممکن است یخچال کامل از کار بیافتد.
 • خراب بودن ترموستات:
  ترموستات خراب می تواند دلیل اصلی کار نکردن یخچال باشد. یک ترموستات معیوب نمی تواند سیگنال استارت را به خازن استارت ارسال کند و در نتیجه یخچال روشن نخواهد شد. در چنین شرایطی حتما از یک متخصص برای تعمیر یخچال کمک بگیرید.

اگر یخچال شما دچار مشکل شده است و نیاز به کمک یک فرد متخصص برای تعمیر یخچال خود دارید، می توانید همین الان با متخصصین فاینال تکنیک ارتباط بر قرار کنید تا علت روشن نشدن یخچال شما را شناسایی کند و به تعمیر آن بپردازد. تیم فاینال تکنیک با اعزام نیروی متخصص و مجرب امکان تعمیر انواع لوازم خانگی و لوازم برقی در محل را برای شما فراهم می کند.

سوالات متداول درباره مشکلات یخچال:

4 علت اصلی روشن نشدن یخچال در چیست؟

 • مشکل در جریان برق ورودی به یخچال است
 • یکی دیگر از دلایل خرابی موتور یا کمپرسور یخچال است
 • خرابی برد الکترونیکی یخچال نیز ممکن است دلیل روشن نشدن یخچال باشد
 • اتصالات سیم کشی داخلی باعث میشود تا یخچال روشن نشود.

تعمیر یخچال به صورت انجام میشود؟

تعمیر یخچال فریزر و یا تعمیر یخچال ساید بای ساید توسط فاینال تکنیک در منزل شما صورت میگیرد که با تماس با کارشناسان و یا پرکردن فرم درخواست تعمیر یخچال میتوانید مشکل خود را عنوان کنید تا با شما ارتباط بگیرند. برای تعمیر تماسب بگیرید 02122000541

آموزش تعمیر یخچال به چه صورت است؟

به صورت کامل مشکلاتی که باعث میشود تا یخچال شما روشن نشود را عنوان کرده‌ایم و نحوه برطرف کردن آن را کامل توضیح داده‌ایم که میتوانید با مطالعه دقیق مشکلات را خودتان برطرف کنید.

درباره محمد رضی زاده

3
دیدگاه بگذارید

avatar
2 رشته نظرات
1 رشته پاسخ ها
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Sirun Sonaمحمد رضی زادهyoumovise Recent comment authors
  تصویب  
Notify of
youmovise
مهمان
youmovise

سلام
خيلي عالي بود اين مطلب من خيلي حال کردم باهاش

نکته هايي که گفته بوديد عالي بودن

Sirun Sona
مهمان
Sirun Sona

سلام
مرسي براي اين مطلب
خيلي خيلي جالب بود
اميد وارم بازم مطلب بزاريد

Call Now Buttonارتباط مستقیم با تعمیرکار