تعمیر موتور جاروبرقی

Vacuum Cleaner Engine Training

تعمیر موتو جاروبرقی امروزه به عنوان یکی از مهارت های مهم به شمار می‌آید. جاروبرقی ها هرچه قدر قوی، خوش ساخت و مقاوم باشند بازهم بعد از مدتی کار کردن سنگین ممکن است دست شما را در پوست گردو بگذارند و در حین کار خاموش شوند.

به همین دلیل فاینال تکنیک، نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران و کرج، قصد دارد در این مقاله به شما نحوه تعمیر موتور جاروبرقی را آموزش دهد.

شما می‌توانید جهت تعمیر لوازم خانگی منزل خود با ما تماس بگیرید تا متخصصین توانمند و ماهر ما در کمترین زمان ممکن به منزل شما برسند.

شماره تماس فاینال تکنیک

نحوه تعمیر موتور جاروبرقی

موتور جاروبرقی از قطعات مختلفی تشکیل شده است. بخشی از این قطعات به دلیل استفاده طولانی خراب نمی‌شوند و برخی دیگر از قطعات به ندرت خراب می‌شوند. به همین دلیل قطعاتی مانند ترانسفورماتور و رله‌های جاروبرقی به ندرت خراب می‌شوند. اما در بیشتر مواقع دلیل خرابی موتور جاروبرقی، خرابی قطعاتی مانند پمپ و … است.

تعمیر پمپ و قطعاتی که زود خاب می‌شوند نیاز به تخصص ندارند و اگر شما این مقاله را بخوانید می‌توانید به ساده ترین روش ممکن خرابی را حل کنید.

ما به عنوان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی پیشنهاد می‌کنیم که برای مطلع شدن از راه های تعمیر دیگر لوازم خانگی مقاله های دیگر فاینال تکنیک را مطالعه کنید.

تعمیر موتو جاروبرقی

مراحل تعمیر موتور جاروبرقی

با به یک انبر و پیچ گوشتی به راحتی می‌توانید خرابی جاروبرقی خود را رفع کنید.

در اولین مرحله شما باید بدنه جاروبرقی را باز کنید. اگر تخصص کافی ندارید، این کار را به ما بسپارید. لوله‌ها را جدا کنید و کیسه آشغال و فیلترها را در آورید تا راحت‌تر کار کنید. پوشش جاروبرقی که از اجزاء داخلی موتور محافظت می‌کند را در آورید.

جایگیری قطعات مختلف خاص هر مدل از جاروبرقی است. در بعضی از مدل های جاروبرقی لازم نیست که سیم، کابل و لاستیک های دور موتور را باز کنید. برای همین ممکن است با باز کردن چند قطعه ساده به موتور جاروبرقی دسترسی پیدا کنید.

توجه داشته باشید که اگر تخصص کافی ندارید، برد را کامل باز نکنید. هنگام در آوردن اجزاء جاروبرقی باید خیلی دقت کنید که آسیبی به آن‌ها نرسد. حواستان را جمع کنید تا جایی که هر قطعه را فراموش نکنید و از یاد نبرید؛ مخصوصا پیچ ها.

برای این کار می‌توانید هر قطعه ای را که در می‌آورید به یاد داشته باشید و یا از قسمت های مختلف عکس بگیرید. سیم ها، پیچ ها از جمله قطعاتی هستند که اگر حواستان نباشد، جایشان را گم می‌کنید.

تعمیر موتور جاروبرقی

تعمیر موتور جاروبرقی

در این مقاله ما می‌خواهیم نکاتی اجمالی در خصوص تعمیر جاروبرقی بگوییم. اگر به انتهای موتور نگاه کنید، یک محافظ فلزی مشاهده می‌کنید. با برداشتن این محافظ فلزی، فن دستگاه مشاهده می‌شود. بعد از مشاهده فن دستگاه به آرامی مهره پره های فن را خارج کنید. این مهره ها فن را نگه داشته اند که در صورت خارج شدن، فن آزاد می‌شود و می‌توانید واشر و بلکه خود فن را در بیاورید.

سپس، به آرامی زغال‌های کربنی موتور را بیرون بکشید. این زغال ها معمولا با سرسیم سر جای‌شان قرار گرفته‌اند که به آرامی می‌توانید آن‌ها را بیرون بکشید. این زغال‌های موتور باید بلند باشد.

توجه داشته باشید که سیم‌ها با سرسیم‌های مخصوص به این زغال‌ها وصل می‌شوند؛ پس مراقب باشید.

وقتی زغال‌ها را در آوردید، آن‌ها با استفاده از اسپری تمیزکننده لوازم الکترونیکی تمیز کرده. اگر زغال ها کوچک شده اند و یا دچا آسیب دیدگی شده اند با زغال جدید عوض کنید. برای تعویض زغال های جاروبرقی با متخصصین فاینال تکنیک تماس بگیرید تا بدون دردسر، موتور جاروبرقی شما تعمیر شود. اگر تمایل داشتید خودتان زغال ها را تعویض کنید باید همیشه هر دو زغال را یک‌ جا تعویض کنید.

تعمیر موتور جاروبرقی

وقتی کارتان با زغال‌ها تمام شد، می‌توانید استاتور موتور جاروبرقی را در آورید. برای این کار بست فنری فلزی را به پایین فشار دهید تا استاتور به راحتی در آید. هر مدل جاروبرقی نحوه تعمیر خاص خودش را دارد. ولی در بیشتر موتور های موجود در بازار، روش تعمیر یک شکل است.

استاتور دارای کنترلر الکترونیکی است که همزمان با آن باید بیرون بکشید. استاتور و محفظه‌ی استاتور را تمیز کنید تا شاهد افزایش کارایی جاروبرقی باشید.

در تعمیر موتور جاروبرقی بعد از تمیزی استاتور و فن ها، سعی کنید با احتیاط روتور را بیرون بکشید. روتور موتو جاروبرقی در دو سر ابتدا و انتها دارای بلبرینگ است و در داخل محفظه قرار داده شده‌اند. این قسمت باید با احتیاط بیرون کشیده شود. در صورت کثیفی حلقه های مسی کوموتاتور موتور جاروبرقی باید روتور را به آرامی به سه نظام یک ماشین تراش کوچک ببندید و یا اینکه یک کاغذ سنباده نرم و خیس را دور کوموتاتور بپیچانید و با دقت فشار دهید تا تمیز و صاف شود.

درست چرخیدن کوموتاتور را فقط می‌توان را روشن کردن دستگاه متوجه شد.

بعد از طی کردن موارد بالا، باید برای تعمیر موتور جاروبرقی پره های آلومینومی را تمیز کنید. احتمال دارد جرم و آشغال پره های آلومینیومی را فرا گرفته باشند. شما می‌توانید با سر یک بست پلاستیکی و تمیزکننده لوازم الکترونیکی پره‌ها را تمیز کنید. دقت داشته باشید که پره های آلمونیومی کلید عملکرد کامل جاروبرقی است.

بعد از تمیزی این قطعات از سالم بودن سیم های ترایاک اطمینان حاصل کنید. اطمینان حاصل کنید که همه‌ی سیم‌های ترایاک به درستی به بدنه وصل شده‌اند.

تعمیر موتور جاروبرقی

بستن موتور جاروبرقی

وقتی تعمیر موتور جاروبرقی و تمیزکاری‌ها را تمام کردید، باید موتور را سرهم کنید. بعد از خشک شدن موتور، که در یک جای گرم توصیه می‌شود خشک شود، شروع به بستن پیچ ها و جایگذاری قطعات کنید. همه پیچ‌ها را ببندید و بررسی کنید که همه اتصالات درست هستند. قطعات را درست سر جای خود بگذارید و سیم ها را مجددا تست کنید. ممکن است بعد از تعمیر موتور جاروبرقی خود که ساعت ها وقت شما را گرفته است به خاطر اتصالی یک سیم، وسیله کار نکند.

تعمیر موتور جاروبرقی تقریباً آسان است و نیاز به داشتن تخصص تعمیر موتور جاروبرقی ندارد. اما اگر حواستان را جمع کنید، دچار مشکل می‌شود.

 شماره تماس تعمیرکار  موتور جاروبرقی

فاینال تکنیک نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران و کرج است که با 22 سال سابقه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. کافی است به تکنسین های درجه یک ما اعتماد کنید و تعمیر وسایل برقی خود را به ما بسپارید.

finaltechnic instagram شماره تماس فاینال تکنیک

درباره محمد رضی زاده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید